Haber

WP: ABD, Ukrayna’yı Bahmut’un Rus güçleri tarafından kuşatılacağı konusunda uyardı, Kiev dinlemedi

Washington Post’un (WP) Amerikan istihbarat belgelerine dayandırdığı haberinde, ABD Ocak ayından bu yana. Bahmut’u tutamazlarKiev’i uyardığı belirtildi.

WP’nin haberine göre söz konusu belgeler, Ukrayna kuvvetlerinin Bahmut’tan çekilmeyeceği ve “önümüzdeki ay içinde” şehirde kuşatılma riskini almayacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Söz konusu uyarının Ocak ayında yapıldığı düşünüldüğünde bu, ABD istihbaratının Bahmut’un Şubat ayında düşebileceğini düşündüğünü gösteriyor.

WP ayrıca, ‘çok gizli’ olarak işaretlenmiş bir istihbarat belgesine atıfta bulunarak, Rusya’nın Kasım ayından bu yana devam eden ilerlemesinin Ukrayna’nın şehri tutma kabiliyetini tehlikeye attığını yazıyor. Ancak Kiev’in ABD’nin bu uyarılarına kulak asmadığı kaydedildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Mart ayı başında yaptığı açıklamada, Bahmut’un Kiev için değerinin “stratejik değil sembolik olduğunu ve şehrin düşmesinin Rusya’nın savaşın gidişatını değiştireceği anlamına gelmeyebileceğini” söyledi. “

Bahmut için Rusya Artyomovsk adını SSCB döneminde kullanır.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri de Çarşamba günü Bahmut’un kuzeyden ve güneyden kuşatıldığını söyledi.

Bahmut’un sonları Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Pushilindanışman Yan Gagin, Rus kuvvetlerinin şehir topraklarının neredeyse yüzde 90’ını kontrol ettiğini ve Rus kuvvetlerinin şehre çıkan tüm yolların kontrolünde olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu